REFERANSLARIMIZ
Üyelik Girişi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.883933.0157
Euro35.783235.9265
Takvim
Videolar
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam22
Toplam Ziyaret92884

BURHANETTİN BALTACIOĞLU YAZILAR

Karahmehmet'ten 4 milyar dolarlık dev ortaklık adımı

BP’nin eski CEO’su Tony Hayward’ın girişimleri ile Mehmet Emin Karamehmet 4 milyar dolarlık ortaklık yaptı.

Çukurova Grubu’nun ortağı olduğu Genel Enerji ile İngiliz Vallares şirketi birleşti. BP’nin eski CEO’su Tony Hayward’ın mimarı olduğu petroldeki dev birleşme 4 milyar doları bulan büyüklükte olacak.

İngiliz petrol şirketi Vallares’in Genel Enerji ile yaptığı ortaklığın ayrıntıları dün netleşti. Vallares’in, Çukurova Grubu ve Mehmet Sepil’in ortak olduğu Genel Enerji ile yaptığı ortaklığın büyüklüğü 4 milyar dolar olacak. Yeni şirket Genel Energy Plc adını alacak.

Çukurova ile Genel Enerji’de ortaklığa giden Vallares’in başında ise 2010 yılında Meksika Körfezi’nde yaşanan petrol felaketi sırasında BP’deki CEO’luk görevinden ayrılan Tony Hayward bulunuyor. Hayward böylece, bu satın almayla enerji dünyasına da geri dönüyor. Şirket tarafından yapılan yazılı açıklamada, birleşmenin finansmanı için Vallares’in 2.1 milyar dolar tutarında yeni hisse ihraç edeceği belirtildi.

2.2 milyar dolar kaynak topladı

Hayward, yatırımcı Nat Rothschild ve bankacı Julian Metherell tarafından kurulanVallares, Haziran ayında gelişmekte olan ülkelerdeki petrol varlıklarına yatırım yapmak için yatırımcılardan 2.2 milyar dolar kaynak toplamıştı. Hayward, birleşme hakkındaki açıklamasında, “Yatırımcılarımızın üretime yönelik mükemmel varlıkları olan güçlü bir şirket aldığına inanıyorum. Teknik ve faaliyet alanında güçlü bir kadro ve büyüme için büyük bir potansiyel var” dedi. Genel Enerji CEO’su Mehmet Sepil ise birleşme kararı ile sektörde dünya devleri arasına girmek yolunda tarihi ve önemli bir adım atıldığını belirtti. Bu arada yeni  şirket Ekim ayında Londra Borsası’nda işlem görmek için izahname yayımlamayı planlıyor. Bu süre içinde Vallares hisseleri işleme kapatılacak. Yeni şirketin FTSE 100 endeksine girecek büyüklükte bir şirket olacağı belirtildi.

YÖNETİMİ PAYLAŞTILAR

Yeni şirkette Hayward CEO Sepil Başkan

BP’nin eski CEO’su Tony Hayward, yeni oluşacak şirketin CEO’su olarak görev yapacak. Genel Enerji’de yüzde 56.18 hissesi olan Mehmet Emin Karamehmet, yeni şirketin yönetim kuruluna üye adayı olarak Gülsün Nazlı Karamehmet Williams’ı, yüzde 29.06 hissesi olan Mehmet Sepil ise Murat Yazıcı’yı gösterecek. Sepil yeni şirketin Yönetim Kurulu Başkanı olacak. Ayrıca yeni şirkette yer alacak ekipte BP’nin eski CEO vekili Rodney Chase gibi önemli isimler de yer alacak. Yeni kurulacak şirkette işlemin tamamlanmasının ardından Hayward, Rothschild ve diğer Vallares kurucularının toplam yüzde 6.67 oranında hissesi bulunacak. Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin onayını gerektiren birleşmenin ardından yeni kurulacak şirkette Karamehmet hisselerini bir, Sepil ise iki seneden önce satamayacak.

Kuzey Irak’ta sahaları var

Mehmet Sepil ve Çukurova Grubu’nun ortağı olduğu Genel Enerji Şirketi’nin Kuzey Irak’ta sahip olduğu en büyük üretim alanı olan Taq Taq sahasında yüzde 44 payı bulunuyor. Genel Enerji’nin DNO şirketi tarafından işletilen Tawke sahasında ise yüzde 25 payı var. Dünya klasmanında yer alan 2 üretim sahasına ve 4 adet potansiyeli yüksek arama lisansına sahip olan Genel Enerji’nin bu sahalarda, hissesine karşılık gelen petrol rezervinin yaklaşık 356 milyon varil olduğu belirtiliyor.