REFERANSLARIMIZ
Üyelik Girişi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Takvim
Videolar
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam12
Toplam Ziyaret92324
Yeni Ticaret Sistemleri;B2B,B2C.C2C

Yeni nesil e-ticaret modellerine geçmeden önce e-ticaret ile ilgili dilimin döndüğü aklımın yettiği bir kaç ön bilgiyi paylaşmak istiyorum.

E-ticaret başlangıcından bugüne 3 çeşit e-ticaret ekosistemi geliştirildi.

Bunlar B2B, B2C ve C2C.

Şimdi bu terimlerin ne olduğuna ve ne anlama geldiğini kısaca açıklamak istiyorum.

B2B Nedir? Business to Business yani firmadan firmaya satış anlamına gelmektedir. Bu iş modelini üreticinin, toptacıya veya toptancının, parakendeciye satışı diyebiliriz. B2B nin uzandığı noktalar sırasıyla b2c ve c2c’dir.

 BTB’yi biraz daha açarsak sizin bir toptan ürünleriniz var diyelim. Siz bu ürünleri internette bulunan parakende ürünler satan bir firmaya yine internet üzerinden satışını yapmannız anlamına gelir.  Bu iş platformu genelde ilk anlaşma sonrası web programları kullanılarak gerçekleştirilir ki bu günümüzde xml diye adlandırılır. xml üreticinin web sitesinde ki ürünleri parakendeci sanal mağaza sahibinin sitesinde yayınlaması ve satışlardan kar almasıdır.

Günümüzde bir çok sanal mağaza B2C platformunun sağladığı avantaşlar olarak;  daha fazla çeşit ürün  sunmak, stok ve dağıtım maliyetlerinden kaçınmak için bu iş modelini kullanmaktadır.  Diğer taraftan dez avantajı ise bir çok sanal mağaza bu iş modelini kullandığı için fark yaratacak bir sistemi yaratamadığından denizde ki kum tanelerine dönüşmektedir. Daha farklı bir anlatım seçersek binlerce site gibi sıradanlaşmaktadır.

B2C Nedir : Business to costumer olan ingilizce karşığını Türkçeye çevirirsek Üreticiden son müşteriye satış diyebiliriz. Bazı üreticiler ve toptancılar ürünlerini direkt müşteriye sunmak isterler. Böylece diğer sanal mağazalardan farklılaşmaya giderler. Bu farklılaşma gerek düşük fiyat gerekse az bulunan niş ürün gruplarına dayanır. Bazen B2C e-ticaret modeli saçen girişimciler aynı zamanda ürün çeşitliliğini arttırmak istediklerinde sanal mağazalarına xml entegrasyonu yaparak B2B ticaretini B2C modeline çevirerek iş modellerini geliştirirler. BC2 için örnek olarak ülkemizde başarı yakalamış olan hepsiburada.com sitesini verebiliriz.

 

C2C Nedir : Costumer to costumer müşteriden müşteriye e-ticaret diyebiliriz. Bazı e-ticaret siteleri küçük bir komisyon karşılığında ürün satmak isteyen amatör veya yarı profesyonel satıcıların ürünlerini alıcılar ile buluştururlar. Bu iş modeli ilk olarak ABD’de garajara atılan kullanılmayan eşyaların satışı ile başlamış ve daha sonra bir e-ticaret fikri olarak doğmuştur. Dünyada bu iş modeli zor tutan ama tuttuğunda ise girişimciye en yüksek karlar bırakan bir iş modelidir. Türkiyede halen bu iş modeli üzerinde karlı olarak yaşayan iki adet site vardır. 

 

BURHANETTİN BALTACIOĞLU

 

  

 

  
7617 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın